AKCENTI IZ EVALUACIONOG UPITNIKA I IZ DISKUSIJA NA PET ODABRANIH TEMA FOKUS GRUPE SA NEZAPOSLENIM MLADIM LJUDIMA IZ LESKOVCA, ODRŽANE U SUBOTU, 09.03.2013. GODINE
Akcenti iz evaluacionog upitnika u delu koji se odnosi na „primedbe, predloge i sugestije učesnika fokus grupe“:
– „Podržavam ideje i trebalo bi da nastave dalje“
– „Podržavam ovaj projekat, treba nastaviti dalje i upoznati druge sa ovim“
– „Apsolutno treba da se proba i ide dalje“
Akcenti iz diskusije na temu „Principi lokalne podrške nezaposlenim mladim ljudima u Leskovcu“:
Milan.Đ „Produktivno“
Martin. D. „Sjajno“
Zoran A. i Milica. S. „Odlično“
Maja. D. „Podsticajno“, „Prvi predloženi princip koji glasi „Mladi su najvažniji“ razumem kao prioritet, a ne kao parolu, isključivost, ugrožavanje starijih …“
Jelena C. povodom drugog predloženog principa („Niko ne zna dok mu tržište ne kaže“) kaže da „Konkurencija, konkursi, jasna pravila i provera sposobnosti kandidata treba da predstavljaju osnov za suzbijanje protekcionizma u zapošljavanju …“
Mirko V. „Principi su pravi, ali treba da ih prihvate oni koji odlučuju o tome, a oni su se zatvorili u svoje uske krugove i ne prihvataju ništa što nije u njihovom interesu“
Milan. Z. povodom četvrtog predloženog principa („Svi što je dobro za dobro upravljanje, dobro je i za mlade“), na pitanje o tome ako bi on odlučivao o tome gde bi pre trebalo uložiti javna sredstva, da li u istraživanje termalnih voda ispod Leskovca ili u zapošljavanje mladih, odgovara „Istraživanje je nešto što može da sačeka, a zapošljavanje mladih ne sme da čeka!“
Akcenti iz diskusije na temu „Osnivanje fonda za unapređenje zapošljavanja mladih“:
Aleksandar J. “ Ovaj fond bi trebalo osnovati svakako, a učešće tog fonda u budžetu grada trebalo bi da bude u skladu sa učešćem nezaposlenih mladih u ukupnoj nezaposlenosti u Leskovcu“
Emilija S. „Bez osnivanje i podrške jednog takvog fonda mi ne možemo da, ono što smo naučili na fakultetu, pretvorimo u praksu koju zahteva tržište rada“
Akcenti iz diskusije na temu „Organizovanje tržišta rada za mlade“
Zoran A. „Mnogo zavisi od toga da li ćemo, poslujući na tom tržištu, imati podršku pravih mentora. Ja sam, da bih mogao da pokrenem svoj posao, plaćao majstoru po 50 evra mesečno da me obučava, ali on nije mogao da me nauči onome što mi je bilo potrebno“
Emilija S. „Ja sam bila u prilicu da kao početnik konkurišem za radno mesto na kome se tražilo iskustvo. I to nije dobro. Nama je potrebna šansa da se najpre, pod nadzorom mentora, osposobimo da primenjujemo ono što smo naučili. Pa tek onda, kada steknemo određeno iskustvo, da konkurišemo na tržištu rada na kome konkurišu ostali“
Maja D. „Ja sam bila u prilici da imam pripravničku praksu i mogu da kažem da sam shvatila šta znači imati dobrog mentora“
Akcenti iz diskusije na temu „Zapošljavanje u socijalnoj ekonomiji“
Milica S. „Bilo bi jako lepo kada bih mogla da organizujem jednu uslužnu zadrugu sa oko 100 članova, oko posla koji sam počela da radim i u kome sam se pronašla“
Jelena J. „Ideja da uđem u posao koristeći mogućnosti koje pruže Zakon o udruženjima građana je veoma izazovna“
Maja D. „Mogućnosti koje pruža civilni sektor su nešto gde mislim da mogu da najviše pokažem ono što sam naučila na fakultetu. Pošto mi praksa ističe za koji dan, kada ću ponovo biti nezaposlena, maksimalno ću se posvetiti tome“
Akcenti na temu „Spremnost na učešće u realizaciji izloženih opredeljenja“
Emilija S. „Imamo ideje, spremni smo da ih realizujemo, samo nam treba odgovarajuća podrška“
Aleksandar S. „Za ovakvu šansu spremni smo da učinimo sve što je do nas“
Na pitanje da li su spremni da odmah uzmu učešće u realizaciji razmatranih ideja, svih četrnaestoro učesnika fokus grupe je odgovorilo potvrdno.