LOKALNI STANDARDI PREDUZETNIČKOG MENTORSTVA
- MENTORSTVO – OSNOVNI POJMOVI[1]
- Mentorstvo, u kontekstu kreiranja i realizacije Programa preduzetničkog mentorstva “Podeli svoje znanje sa mladima!” u okviru projekta “Evo prilike! Razvoj održivog mehanizma podsticanja i osnaživanja nezaposlenih mladih za ulazak u svet rada i biznisa u Jablaničkom okrugu”, jeste neformalna pomoć i podrška mentora nezaposlenim mladim ljudima u ostvarivanju zajedničkih pomaka u znanju, radu i razmišljanju, a u pogledu boljeg pozicioniranja na tržištu rada ili pokretanja sopstvenog posla.
- Mentor u tom odnosu deli znanja i iskustvo sa svojim početnikom u poslu, a početnik se slaže sa tim da prihvati ponuđenu pomoć.
- Mentorstvo je takav odnos u kome u dogovorenom periodu vremena mentor i početnik rade zajedno kako bi postigli specifične ciljeve definisane na početku programa.
- Mentorstvo je poverljiv, podržavajući i lični odnos u kome su mentor i početnik podjednako uključeni, svako sa svoje specifične pozicije i svojim delom odgovornosti za proces mentorstva.
- Mentorstvo u kontekstu ovog Programa, u velikoj meri ima karakteristike koučinga, samim tim što ne podrazumeva prenošenje znanja, iskustava i veština iz neke određene oblasti za koju se zahteva i određena stručnost mentora, već je usmereno na lični razvoj i rast početnika u pogledu njegovog ulaska u svet rada i biznisa.
- POSTULATI MENTORSTVA, u kontekstu ovog dokumenta, su:
- Odgovornost
Mentor poštuje i podržava ličnu odgovornost početnika i ohrabruje ga da preuzme odgovornost za sopstvene sposobnosti koje razvija u mentorskom procesu.
- Individualnost/različitost
Mentor veruje u potencijale početnika, poštuje njegovu autonomiju i različitost, odnosno, vidi početnika kao jedinstvenu i neponovljivu individuu.
- Poštovanje
Mentor poštuje potrebe i interese početnika i daje mu mogućnost da odredi svoj tempo i način razvoja u mentorskom procesu.
- Poverenje
Mentor integriše i razvija odnos poverenja između sebe i početnika u okviru mentorskog procesa.
- Profesionalnost
Mentor vodi računa da je početnik u svakom trenutku dobro informisan i da ima mogućnost izbora.
- Kreativnost
Mentor stavlja na raspolaganje početniku široku lepezu tehnika kojima vlada koristeći u tome svu svoju kreativnost.
- Inspirativnost
Mentor je u stanju da deluje inspirativno na početnika pružajući mu podršku i pomoć u definisanju ciljeva, donošenju odluka i delanju koje iz toga sledi.
- OSNOVNA PRAVILA MENTORSKOG CIKLUSA:
- Učesnici u mentorskom procesu se međusobno poštuju.
- Učesnici u mentorskom procesu su svi ravnopravni, ali svako ima svoju ulogu, zadatak i odgovornost.
- Učesnici u mentorskom procesu poštuju dogovorena pravila.
- Učesnici u mentorskom procesu izvršavaju preuzete obaveze.
- Učesnici u mentorskom procesu su konstruktivni i traže rešenja koja su prihvatljiva i ostvarljiva.
- KOMPETENCIJE MENTORA:
Mentor zna postulate, metodologiju i ciljeve mentorstva. Važno je da mentor zna ciljeve mentorskog procesa da bi mogao, zajedno sa početnikom, i da ih ostvari.Neophodno je poznavanje postulata i ovladavanje metodologijom mentorskog procesa.
Mentor ume da uspostavi dobar i profesionalan odnos sa početnikom. To znači da je u stanju da izgradi odnos međusobnog poštovanja i poverenja, kao i da odredi adekvatne profesionalne granice.
Mentor poznaje i poštuje Kodeks preduzetničkog mentorstva. Poznaje principe poverljivosti i etike mentorstva i u potpunosti ih poštuje.
Mentor poseduje znanja o strukturi mentorskog procesa, kao i veštine da tu strukturu prati. To znači da poznaje strukturu mentorskog procesa, razume ciljeve i ishode svakog pojedinačnog dela procsa i pridržava se strukture uz potrebnu i dovoljnu fleksibilnost u radu.
Mentor poseduje znanja i veštine upravljanja mentorskim procesom. Tokom rada uspeva da prepozna i istakne prioritete, podstiče na korišćenje i nalaženje različitih mogućnosti, podržava i podstiče razvoj početnika i prati njegova postignuća.
Mentor poseduje visoko razvijene komunikacijske sposobnosti. Pre svega, to su: aktivno slušanje i posmatranje, sumiranje, parafraziranje, “Ja” govor, asertivnost, davanje povratne informacije.
- STANDARDI I ISHODI OBUKE ZA PREDUZETNIČKO MENTORSTVO:
TEME |
SADRŽAJ |
ISHODI |
Razumeti mentorstvo |
-Razumevanje uloge mentora i mentorskog ciklusa; -Postulati preduzetničkog mentorstva; -Kodeks preduzetničkog mentorstva; -Kompetencije preduzetničkog mentora; -Ishodi preduzetničkog mentorstva.
|
– Učesnici su upoznati sa značenjem, strukturom i karakteristikama mentorskog ciklusa; – Učesnici poznaju etiku mentorstva; -Učesnici poznaju kompetencije potrebne za preduzetničko mentorstvo; -Učesnici su upoznati sa ishodima koji treba da proisteknu iz mentorskog ciklusa. |
Veštine mentorstva |
-Veštine efektivnog mentora; -Aktivno slušanje i posmatranje; -“Ja” govor i nenasilna komunikacija.
|
-Učesnici su upoznati sa veštinama koje efektivni mentor treba da poseduje i razvija; – Učesnici su usavršili veštinu aktivnog slušanja i posmatranja; -Učesnici su usavršili veštinu “Ja” govora, kao i veštinu nenasilne komunikacije. |
Veštine mentorstva 2 |
-Asertivna komunikacija; -Davanje pozitivne povratne informacije.
|
-Učesnici su razvili i usavršili veštinu asertivne komunikacije; – Učesnici su ovladali tehnikom davanja pozitivne povratne informacije. |
Alati i tehnike mentorstva |
-Korisni alati i tehnike mentorstva;
-Kako uraditi SWOT analizu sopstvenih preduzetničkih potencijala; -Otvorena i zatvorena pitanja; -Pozitivno razmišljanje/koraci promene (alati).
|
-Učesnici znaju da urade SWOT analizu sopstvenih preduzetničkih potencijala, a samim tim i sa početnicima; – Učesnici su upoznati sa tehnikama i alatima mentorstva. |
Rad na ciljevima |
-Postavljanje ciljeva i definisanje vizije;
-Stablo ciljeva/akcija; -Problemi – prepreke ili šanse; -Sanjati o uspehu.
|
-Učesnici su upoznati sa tehnikama i alatima za rad na ciljevima sa početnicima; -Učesnici su usvojili osnovne stavove filozofije uspeha. |
Mentorska podrška u pozicioniranju na tržištu rada |
-Strateško pozicioniranje; -Kako napisati odličan CV; -Kako napisati dobro motivaciono pismo; -Kako se pripremiti za razgovor sa poslodavcem.
|
-Učesnici su usvojili strateški pristup zapošljavanju; -Učesnici su upoznati sa karakteristikama dobrog CV-ja i motivacionog pisma; – Učesnici znaju kako se pripremiti za uspešan razgovor sa poslodavcem. |
Mentorska podrška u pokretanju sopstvenog biznisa |
-Strateško pozicioniranje; -Kako oblikovati i testirati svoju poslovnu ideju; -Pravni aspekti pokretanja sopstvenog biznisa; -Finansijski aspekti pokretanja sopstvenog biznisa; -Kako napisati dobar biznis plan.
|
-Učesnici su usvojili strateški pristup zapošljavanju; -Učesnici znaju kako se oblikuje i testira poslovna ideja; -Učesnici poznaju finansijske i pravne aspekte pokretanja sopstvenog biznisa; -Učesnici znaju koja je struktura i kakve su karakteristike dobrog biznis plana. |
Dinamika mentorskog procesa i izveštavanje |
-Dinamika i struktura mentorskog ciklusa; -Praćenje mentorskog ciklusa – upitnici za mentore i početnike; -Izveštaji sa mentorskih sesija; -Evaluacija mentorskog ciklusa. |
-Učesnici su upoznati sa dinamikom, strukturom, izveštavanjem i praćenjem mentorskog ciklusa; -Učesnici su upoznati sa formama upitnika samoprocene i procene, izveštaja i evaluacije. |
[1]Kako preduzetničko mentorstvo predstavlja pionirski poduhvat, u nedostatku nacionalnih standarda za preduzetničko mentorstvo, za definisanje lokalnih standarda korišćeni su: Priručnik za mentore/mentorke i početnike/početnice u poslu, autorki mr Slađane Milošević i Branke Bukvić, Mobilis doo, (str. 4) kao i Standardi u oblasti koučinga, autorki Stanislave Vidović i Katarine Stanić, (str. 14-17) pri čemu su sadržaji pomenutih referenci prilagođeni specifičnim potrebama Programa i Projekta