+381 69 1291 494

epusles@gmail.com

LOŠI MEĐULJUDSKI ODNOSI NAJVEĆI PROBLEM ZA MLADE!

Od 16. do 30. septembra tekuće godine održano je pet fokus-grupnih intervjua sa mladima iz Vlasotinca, Lebana, Bojnika, Medveđe i Crne Trave, u cilju istraživanja njihovih potreba i problema na putu od sveta obrazovanja do sveta rada. Ovo istraživanje je osnov za izradu i realizaciju Programa preduzetničkog zapošljavanja mladih “Aktivator” u pomenutim opštinama  Jablaničkog okruga, a u okviru projekta „Multisektorska zajednica prakse za mlade – Aktivator“, koji EPuS – Leskovac, zajedno sa 13 partnera,  implementira 2020-2021. godine. Ovaj projekat finansijski podržava Vlada Švajcarske, uz implementaciju NIRAS IP CONSULT-a i Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije.

Teme o kojima se diskutovalo na fokus grupama bile su: identifikacija potreba i problema mladih po pitanju posla, njihovo mišljenje o uzrocima problema i mogućim rešenjima, u kontekstu zapošljavanja i pokretanja sopstvenog biznisa u svom rodnom mestu.

Pored izlistanih standardnih problema koji prate zapošljavanje mladih, kao što su nedostatak radnog iskustva,  radnih mesta ili pripadnosti političkim partijama, i problema vezanih za pokretanje sopstvenog biznisa, kao što su strah od neuspeha, nedostatak novca i nerazvijeno tržište, ovom prilikom mladi su akcenat bacili na loše međuljudske odnose u svojim sredinama. U ljubomori, zavisti, nedostatku solidarnosti i mentalitetu „da komšiji crkne krava“, mladi vide najveći uzrok poslovnog zaostajanja propadanja,  i napuštanja svojih sredina.

Ono u čemu su se svi mladi složili, bilo je da je neophodno obezbediti veći broj stalnih, specijalizovanih lokalnih programa podrške, prilagođenih za svaku od faza preduzetničkog razvoja mladih, jer ta njihova potreba nije do sada zadovoljena. Mnogi od njih spremni su da ozbiljno razmišljaju o pokretanju sopstvenog posla, a podrška u osvešćivanju sopstvenih potencijala, u povećanju samopouzdanja i boljoj informisanosti je upravo karika koja nedostaje.

Mladi sa teritorija ovih opština spremniji su da ostanu da žive u svom rodnom mestu ukoliko lokalna zajednica pokaže zainteresovanost za njih kroz različite vidove podrške na njihovom putu od obrazovanja do posla/biznisa – bilo da je u pitanju neki vid organizovane finansijske, edukativne ili savetodavne podrške. I naravno, da svako u svom najbližem okruženju ozbiljno poradi na promeni životne filozofije i izgradnji boljih odnosa sa svojim sugrađanima. „Biser“ i poruku mladih sa ovih fokus-grupnih intervjua možda je nabolje formulisao srednjoškolac iz Crne Trave:

  • Kad bi se svi držali zajedno i kada bi svako svakome pomogao, sve bi funkcionisalo mnogo bolje…

Podelite objavu:
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Pretraga:

Kategorije:

Zeleno je cool
Zanimljivosti
Projekti
Pitali
Novosti
Naslovna

Izdvajamo:

Možda vas zanima i