U ponedeljak, 21.03.2016. godine u Centru za stručno usavršavanje u obrazovanju u Leskovcu, održana je I radionica za mentore, u okviru realizacije projekta „Budi drugačiji! – Unapređenje inovativnog pristupa zapošljivosti i zapošljavanju mladih u Jablaničkom okrugu“, koji su podržali Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i Švajcarska agencija za razvoj i saradnju, na konkursu „Podrška inovativnim pristupima za povećanje zapošljavanja i zapošljivosti mladih“.
Na prvoj radinici, nakon predstavljanja svih učesnika radionice i usaglašavanja učesnika sa pravilima radionica, radioničarka Suzana Dimitrijević predstavila je opšti cilj seta radionica u okviru mentorske obuke po projektu „Budi drugačiji“: Proširivanje i produbljivanje znanja, kao i usavršavanje mentorskih veština za pružanje kvalitetne mentorske podrške mladim nezaposlenim ljudima za njihov ulazak u svet rada, odnosno biznisa i specifični cilj prve radionice: Rekapitulacija prethodnog mentorskog ciklusa, uz osvetljavanje ključnih izazova mentorske prakse i preporuke za unapređenje (participacija mentora u kreiranju mentorske obuke i podrške).
Zatim je radjeno na Rekapitulaciji prethodnog ciklusa mentorske podrške (’’stari’’ mentori) dok ’’novi’’ mentori slušaju, kao svojevrsan uvod u novi ciklus (Pitanja na koja su mentori odgovarali bila su: Da li ste zadovoljni, i u kojoj meri, svojom podrškom početnicima u prethodnom ciklusu? Na šta ste posebno ponosni? Da li je bilo nečega što biste sada uradili drugačije, i šta je to?) i Očekivanja i potrebe za novi ciklus mentorske podrške (Pitanja na koja su mentori – i novi i stari – odgovarali bila su: Kakva su vaša očekivanja od novog ciklusa mentorske podrške? Koje su vaše potrebe po pitanju rada na usavršavanju mentorskih veština u novom ciklusu?)
Nakon kraće pauze, učesnici su podeljeni u manjim grupama (4-5) i imali su zadatak da nakon kraćeg razgovora i postignute saglasnosti, napišu koji su ključni izazovi mentorske prakse za njih kao grupu? Šta je to što bi promenili/dodali mentorskoj obuci ili radu sa početnicima? Da li su tokom mentorske podrške prepoznali novi vid podrške početnicima? Da li su sa polaznicima obradili teme koje nisu obuhvaćene obukom, i koje? Imaju li predlog za unapređenje mentorske obuke/podrške u novom ciklusu?
Nakon toga, predstavnici svake grupe su ostalima prezentovali rezultate.
Na kraju radionice, ušesnici su uradili evaluaciju iste.
Radioničarke I radionice bile su Suzana Dimitrijević (EPuS Leskovac) i Snežana radivojević (RPKLE).