+381 69 1291 494

epusles@gmail.com

„Političke igre“ iz ugla mladih Juga Srbije

 

U toku prošlog meseca u Banskom, na nadmorskoj visini od skoro hiljadu metara, u parčetu raja, kako za svoju zemlju ponosno kažu Bugari, održan je projekat “Political games”, razmena mladih u okviru Erasmus + programa, u organizaciji udruženja „Youth for the Balkans“ iz Bugarske.

Uprkos teškoj situaciji u svetu izazvanoj pandemijom virusa COVID-19, u ovoj razmeni učestvovala je i grupa mladih iz Srbije: Emilija Stanisavljević, student turizma iz Leskovca, Natalija Petrović, diplomirani filozof iz Vlasotinca, Milica Stamenković, finansijski menadžer iz Leskovca, Luka Đorđević, student medicine iz Leskovca i Nikola Danilović, student savremenih računarskih tehnologija iz Leskovca, dok je vođa grupe bila Suzana Dimitrijević iz EPuS-a Leskovac.

Politizovanje i rasprava o ’fake news-u’, razvijanju kritičkog mišljenja i dodatnog debatovanja o postojećim problemima u okviru političkih teorije savremenih društava, samo su neke od aktivnosti koje su nas čekale. Zajedno sa mladima iz Poljske, Slovačke i Bugarske, uz razgovor i razmenu iskustava, proveli smo sedam dana učeći jedni od drugih i učestvujući u različitim zanimljivim i edukativnim aktivnostima.

Sadržaj programa zasnivao se na negovanju kulture kritičke misli i argumentovanog razgovora o osetljivim temama. Naglasak je stavljen na razumevanje toga da su i osetljive teme važne onda kada smo usmereni na želju za napretkom i razvojem. Razgovor o svim temama, pa čak i onim osetljivim, iz različitih perspektiva, pomaže u boljem i preciznijem sagledanju i definisanju problema, a to je, sasvim izvesno, jedan od prvih koraka ka rešavanju.

Iako ovo nije nimalo lak zadatak, na sreću, uspešno je završen i slobodno možemo da kažemo da na projektu nije bilo ’safe space-a’ što znači da je svaka tema bila na stolu koliko god da je osetljiva ili se o tome malo govori.  Upravo u ovome sadržan je kvalitet ovakvih projekata namenjenih međusobnom upoznavanju mladih, jer ono uvek predstavlja pogodno tlo za razvijanje političkih stavova i interkulturalnosti kao jednog od najvažnijih koncepata savremenog sveta.

U toku trajanja projekta svaka od država učesnica projekta u jednoj večeri predstavila je svoju zemlju, deleći sa nama, kako istorijsko-geografsko, političko i kulturološko znanje o svojoj državi, tako i lokalne specijalitete tipične za tradicionalnu kuhinju njihovog kraja, pa smo imali prilike da ih probamo iz prve ruke.

Međutim, međusobno upoznavanje i upoznavanje kultura ponajviše se dešavalo u neformalnom razgovoru, kako u toku trajanja radionica, tako i van njih. Na taj način smo dobili najbolju priliku da upoznamo druge kulture i načine življenja, te na taj način dublje razumemo jedni druge i negujemo proevropske vrednosti sadržane u ideji da smo ujedinjeni upravo svojom različitošću.

Novostvorena prijateljstva i iznedrene simpatije najbolji su način da se mladi međusobno povežu, te tako zaista i stvaraju povezaniji svet kakvim se on u eri tehnološkog razvoja smatra. Razumevanje svojih potreba, ali i uvažavanje tuđih, prvi je korak ka građenju tolerantnijeg društva u kojem će svaka individua imati svoju slobodu.

Svako od nas dobio je priliku da, učestvovanjem u projektu, radi na sebi i da stečeno iskustvo kasnije na pravi način primeni i na profesionalnom i na ličnom planu. Kako je već napomenuto, kritičko mišljenje jedno je od najvažnijih stečenih i razvijanih veština, ipak, pored toga, ovakav projekat stavio je u fokus razvijanje interpersonalnih veština, pre svega veštine komuniciranja i argumentovanog debatovanja, insistirajući na važnosti međusobnog poštovanja sagovornika.

Jedna od važnih lekcija koju smo imali priliku da naučimo jeste da politički stavovi sa sobom povlače i mnoge emocije koje dosta utiču na percepciju ljudi o svetu u kom živimo. Zato je izuzetno važno da se o politici govori hladne glave i da emocije za trenutak ostavimo po strani, kako bi iz diskusije izvukli nove ideje, informacije i perspektive.

Pored učenja i ostalih aktivnosti učesnici projekta imali su i jedinstvenu priliku da upoznaju lepote zemlje domaćina. Organizovan je izlet do vrhova Pirinskih planina, gde smo se popeli do Muratove kapije (prelaz između dva susedna planinska vrha) koja se nalazi na nadmorskoj visini od 2500 metara. Sasvim sigurno, ovakav poduhvat zbog nije bez rizika, pa, ipak, mi smo bili spremni da taj rizik preuzmemo kako bismo stvorili najbolju moguću uspomenu.

Sav uloženi napor i trud na kraju se isplatio, uživali smo u očaravajućem pogledu sa vrha, što je zaista jedno nezamenljivo iskustvo. Ne samo da ćemo sa sobom u dalji život poneti stečena znanja i prijateljstva, već i to da smo, gostujući u Banskom, zaista upoznali lepote planina na čijem ogranku se ono nalazi.

Nakon što je projekat završen i sada kada su se utisci slegli, možemo da kažemo da je učešće na ovom projektu bilo je zaista jedno nezamenljivo iskustvo. Neprocenjva prilika da upoznamo ljude različitih kultura i različitih političkih opredeljenja. Dinamična radna atmosfera, gde svakog minuta naučimo nešto novo.

Neki problemi koji su se javljali, a na prvi pogled izgledali kao veliki, rešavali su se u hodu razgovorom i na najbolji način. To je bila prilika da naučimo da prelazimo preko svih prepreka i rušimo barijere, zarad novih saznanja i boljeg međusobnog razumevanja. Bila je to borba za svoju ideologiju, ali i preispitivanje sopstvenih stavova, razvijanje tolerancije i fleksibilnosti za rad sa ljudima dosta različitim od sebe. Rad u sredini gde svaka reč može da dovede do nesporazuma i potencijalnog sukoba. Pritisak da svaku reč tri puta promisliš pre nego je izgovoriš. Brojna nova saznanja i veštine. Komunikacija na stranom jeziku u interkulturalnoj sredini…

Ovo su samo neki od faktora koji su uticali da naš boravak na ovom projektu bude zanimljiv i nezaboravan. Međutim najvažnije od svega jeste to da se, kakav god bio ishod našeg rada, na kraju dana sve završi pesmom i dobrim provodom.

Stečeno iskustvo će nam biti od izuzetnog značaja u daljem radu, jer sve naučene lekcije i novo znanje definitivno su ostavili veliki uticaj na nas. Neki su se kući vratili sa novim idejama i temama za razmišljanje, nečiji stavovi su se možda barem za nijansu promenili, a neki su osnažili svoje pređašnje stavove i ideje, što je svima bilo od koristi. Sve u svemu, kući se svi vraćamo bogatiji novim znanjem i lepim sećanjima ali sa novim prijateljstvima širom sveta 🙂

Natalija Petrović

Luka Đorđević

 

 

 

 

Podelite objavu:
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Pretraga:

Kategorije:

Zeleno je cool
Zeleno - plave zajednice
Zanimljivosti
Projekti
Pitali
Novosti

Izdvajamo:

Možda vas zanima i